Majówka w Bieszczadach miała być wspaniałą przygodą – w końcu wybraliśmy się w góry po raz pierwszy od dawna. Niestety spotkała nas przykra niespodzianka. Podczas wędrówki szlakiem niedaleko Wetliny natknęliśmy się na niedźwiedzia.

Niespodziewane spotkanie z niedźwiedziem na szlaku

Na szczęście cała sytuacja zakończyła się dobrze, ale dała nam sporą lekcję na przyszłość.

Szliśmy szlakiem znakowanym kolorem zielonym w kierunku Chatki Puchatka. Był piękny, słoneczny dzień, las aż buzował od życia. Nagle zza zakrętu wyłonił się niedźwiedź. Stał nieruchomo i wpatrywał się w nas wielkimi, czarnymi ślepiami. Zamarliśmy ze strachu. Niedźwiedź był olbrzymi, na pewno ważył z 350 kg. Na szczęście po chwili obrazu godnym leniwego misia z filmu ruszył spokojnie w przeciwnym kierunku. Odetchnęliśmy z ulgą.

Właściwa reakcja na spotkanie z niedźwiedziem

Jak się później okazało, zrobiliśmy wszystko dobrze. Zachowaliśmy spokój, nie uciekaliśmy w popłochu, nie prowokowaliśmy zwierzęcia. Powoli się wycofaliśmy, dając niedźwiedziowi przestrzeń. To najlepsza reakcja w takiej sytuacji.

Niestety często turyści postępują zupełnie inaczej. W panice uciekają lub próbują nawet robić niedźwiedziowi zdjęcia. To bardzo ryzykowne i może sprowokować atak. Dlatego warto wcześniej przygotować się na ewentualne spotkanie z tym drapieżnikiem.

Niedźwiedź to nie miś – ważne fakty

Przede wszystkim należy pamiętać, że niedźwiedź brunatny żyje w polskich górach. Jego ostoją są Bieszczady, ale można go też spotkać w Tatrach. To nie miś z bajki, tylko niebezpieczny drapieżnik. Waży ponad 300 kg i błyskawicznie się porusza. Nie szuka kontaktu z człowiekiem, ale może zaatakować, gdy poczuje zagrożenie.

Olbrzymia masa ciała i zwinność

Dlatego w miejscach jego występowania trzeba zachować szczególną ostrożność. Na szlaku rozmawiajmy głośno, idźmy grupą. Nie zostawiajmy żadnych śmieci czy resztek jedzenia. Zachowajmy czujność i rozglądajmy się wokoło. Im szybciej wypatrzymy niedźwiedzia, tym lepiej.

Doskonały węch ale słaby wzrok

Gdy już go zauważymy, zachowajmy spokój. Nie róbmy gwałtownych ruchów, nie uciekajmy. Powoli wycofujmy się, nie spuszczając zwierzęcia z oczu. Nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia – przyzwyczai się do ludzi i straci naturalny lęk.

Nie lubi kontaktu z człowiekiem, ale może zaatakować

Jeśli mimo wszystko zacznie iść w naszym kierunku, ustąpmy mu z drogi. Może też stanąć na tylnych łapach, żeby się rozejrzeć. To normalne zachowanie, nie zapowiedź ataku. W tej sytuacji podnieśmy ręce do góry, aby wydawać się więksi.

Polski niedźwiedź

Właściwe zachowanie przy spotkaniu z niedźwiedziem

Kiedy niedźwiedź jest coraz bliżej, połóżmy się na ziemi w pozycji embrionalnej i chrońmy szyję rękoma. Zwierzę prawdopodobnie straci zainteresowanie. Nie wstawajmy, dopóki się nie oddali. Jeśli jednak zaatakuje, walczmy o życie bijąc w oczy, nos i uszy. Być może ucieknie, czując się jak ofiara.

Zachowaj spokój i wycofaj się powoli

Na szczęście nasze spotkanie zakończyło się happy endem. Ale dało do myślenia. Od tej pory jesteśmy ostrożniejsi i lepiej przygotowani. Chcemy bezpiecznie podziwiać piękno polskich gór, a nie walczyć z niedźwiedziami.

Nie uciekaj w popłochu ani nie próbuj robić zdjęć

Aby uniknąć takich spotkań, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim szanujmy niedźwiedzia i jego naturalne środowisko. Nie śmiećmy, nie hałasujmy, nie zostawiajmy jedzenia. Wędrujmy grupą, rozmawiając głośno. Miejmy oczy i uszy otwarte, obserwując otoczenie. A gdy niedźwiedź się pojawi, zachowajmy spokój i wycofajmy się powoli.

Nie zbliżaj się do zwierzęcia

Warto też zapoznać się z zaleceniami parków narodowych i stosować do znaków ostrzegawczych. Tam, gdzie niedźwiedzie często pojawiają się na szlakach, turyści są informowani i poproszeni o zachowanie szczególnej ostrożności.

Połóż się na ziemi, gdy zbliża się niebezpiecznie

Kolejną ważną kwestią jest właściwe zabezpieczanie swojego jedzenia i śmieci podczas biwakowania. Pokarmy i odpady z daleka przyciągają niedźwiedzia znakomitym węchem. Dlatego trzeba je składować w specjalnych pojemnikach, z dala od namiotów.

Jak unikać spotkań z niedźwiedziami w górach

Przestrzegając tych zasad, możemy bezpiecznie podziwiać dziką przyrodę. A niedźwiedzie niech żyją sobie spokojnie w górskich ostępach. Spotkania z ludźmi im niepotrzebne.

  • Nie zostawiaj śmieci i jedzenia
  • Wędruj głośno rozmawiając w grupie
  • Przestrzegaj zaleceń parków narodowych
  • Odpowiednio zabezpieczaj prowiant i śmieci na biwaku

KALKULATOR WSCHODU I ZACHODU SŁOŃCA

PROGNOZA POGODY NA BIWAK

Zapisz się na Biwak bez Focha!

Nie chcesz przegapić żadnych nowości z świata biwakowania i podróży na łonie natury? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi artykułami, poradami i recenzjami sprzętu. Dołącz do społeczności BiwakBezFocha.pl i odkrywaj z nami piękno przyrody!